آزمون ورودی مدارس تیزهوشان

آزمون تیزهوشان

هر ساله دانش آموزان بسیاری متقاضی شرکت در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نهم به دهم بوده و برای ورود به مدارس تیزهوشان تلاش می کنند. مدارس تیزهوشان به دلیل برخورداری از کیفیت و امکانات آموزشی بالا نسبت به سایر مدارس، مورد توجه بسیاری از والدین و دانش آموزان قرار می گیرند. مرکز ملی سنجش و پذیرش استعداد های درخشان و دانش پژوهان (سمپاد) برای جذب دانش آموزان مستعد و توانمند اقدام به برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان در دو پایه هفتم و دهم می نماید. به دلیل رقابت سنگین بین دانش آموزان مستعد، قبولی در این آزمون نیازمند داشتن برنامه ریزی دقیق و متناسب با نیازها و روحیات دانش آموزان است.

دانش آموزانی که می خواهند در مدارس تیزهوشان به ادامه تحصیل بپردازند، می بایست با برنامه ریزی صحیح برای آزمون ورودی تیزهوشان، تمامی مباحث لازم را مطالعه کرده و در این آزمون امتیاز بالاتری را نسب به رقیبان خود کسب نمایند. با توجه به زمانبندی برگزاری این آزمون، دانش آموزان زمان کافی را برای مطالعه تمامی مباحث خواهند داشت، اما اگر از مدیریت زمان خود غافل شوند، موفق به جمع بندی نشده و زمان را به راحتی از دست خواهند داد. داشتن یک برنامه دقیق برای موفقیت در آزمون تیزهوشان امری بسیار ضروری بوده و کسب نمره قبولی بدون آن امکان پذیر نخواهد بود.

تا سال 96-97 آزمون تیزهوشان هر ساله در دو پایه تیزهوشان ششم به هفتم و تیزهوشان نهم به دهم برای ورود به دبیرستان های دوره اول و دوم متوسطه به صورت هماهنگ کشوری برگزار می شد، اما در سال تحصیلی 97 – 98 آزمون تیزهوشان با تغییرات گسترده ای مواجه شد؛ بدین گونه که آزمون استعداد تحصیلی تیزهوشان ششم به هفتم حذف و پذیرش دانش آموزان در مدارس تیزهوشان دوره اول متوسطه صرفا از طریق برگزاری آزمون سنجش هوش تیزهوشان انجام پذیرفت. کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام آزمون تیزهوشان می بایست، ابتدا دفترچه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان را مطالعه کنند تا از شرایط و منابع دروس امتحانی و همچنین زمانبندی مراحل آزمون اطلاع پیدا کرده و سپس اقدام به ثبت نام نمایند.

طبق دفترچه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان، شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی کسب مقیاس “خیلی خوب” در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم و نوبت اول ششم ابتدایی می باشد. شرط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم نیز کسب معدل حداقل 19 در پایه هشتم می باشد.

معرفی منابع آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

آزمون تیزهوشان پایه ششم نسبت به دوره های گذشته دچار تغییر و تحولاتی شده است و گزینش دانش آموزان جهت ورود به مدارس استعدادهای درخشان، بر اساس هوش، استعداد و خلاقیت آن ها صورت می گیرد. بنابراین برای موفقیت در این رقابت تنگاتنگ نیازی به مطالعه و تسلط بر کتب درسی نمی باشد، بلکه دانش آموزان می بایست با حل سوالات هوش، آمادگی لازم را برای رقابت با دیگر دانش آموزان کسب نمایند.

مواد آزمون تیزهوشان نهم به دهم

شیوه طرح سوالات در آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم، به صورت ترکیبی و شامل دو دسته سوال استعداد تحصیلی و استعداد تحلیلی است. در واقع هدف از طراحی سوالات بخش استعداد تحلیلی، تخمین و بررسی وضعیت هوش و استعداد دانش آموز می باشد. در آزمون سال تحصیلی 99 – 1400، 50 سوال در بخش استعداد تحلیلی مطرح شد که داوطلبان 50 دقیقه فرصت داشتند به آن ها پاسخ دهند.

نیمی از امتیاز آزمون تیزهوشان نیز به سوالاتی اختصاص می یابد که از کتب درسی پایه های هشتم و نهم دوره اول متوسطه مطرح می شوند. مجموع سوالات آزمون استعداد تحصیلی شامل 50 سوال است و دانش آموزان می بایست در مدت زمان 70 دقیقه، به آن ها پاسخ دهند. هر یک از مواد امتحانی دارای ضریب مختص خود بوده و برخی از آن ها نیز با توجه به رشته تحصیلی مورد تقاضای دانش آموز، متفاوت می باشند. بهتر است بدانید ضریبی که به هر درس اختصاص می یابد، نشان دهنده میزان اهمیت آن درس است. مواد آزمون تیزهوشان به همراه ضریب هر یک از آن ها در جدول زیر ارائه شده اند.

موارد امتحانی، ضریب و تعداد سوالات آزمون مدارس تیزهوشان نهم 1401 – 1402
سوالات استعداد تحصیلی تعداد سوال ضریب رشته تحصیلی ضریب سمپاد مهارتی
ریاضیات 10 ریاضی فیزیک: 4 3
علوم تجربی: 2
علوم انسانی: 2
علوم تجربی 10 ریاضی فیزیک: 2 3
علوم تجربی: 4
علوم انسانی: 2
قرآن و پیام های آسمانی 10 ریاضی فیزیک: 1 1
علوم تجربی: 1
علوم انسانی: 1
مطالعات اجتماعی 10 ریاضی فیزیک: 1 1
علوم تجربی: 1
علوم انسانی: 1
زبان و ادبیات فارسی 10 ریاضی فیزیک: 2 2
علوم تجربی: 2
علوم انسانی: 4

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *